Materiały szkoleniowe dla tłumaczy ustnych

Myślicie o karierze tłumacza ustnego, ale czujecie, że same studia nie dają wam wystarczającego przygotowania praktycznego? A może dopiero zaczynacie studia lingwistyczne lub filologiczne, a zajęcia z tłumaczeń ustnych czekają was dopiero w kolejnych latach, ale wy już nie możecie doczekać się, by spróbować swoich sił w tej dziedzinie. W obu przypadkach może zainteresować was stworzona przez Dyrekcję Generalną ds. Tłumaczeń Ustnych Komisji Europejskiej strona Speech Repository 2.0.

Znajdziecie na niej materiały stworzone specjalnie na potrzeby kształcenia tłumaczy ustnych dla instytucji europejskich. Jest to obszerny zbiór przemówień, konferencji prasowych, posiedzeń, wywiadów, które podzielone są że względu na poziom trudności, temat oraz języki.

IMG_20190519_132319

Wystarczy odpalić komputer, wybrać interesujących nas język, temat i poziom trudności, włączyć rekorder na smartfonie (w końcu nagrywając swoje tłumaczenie zyskujecie możliwość przeanalizowania swoich mocnych i słabych stron). Dla tłumaczeń konsekutywnych może przydać się jeszcze wygodny notatnik i coś do pisania. Na temat robienia notatek przez tłumaczy konferencyjnych powstało sporo filmów na YT, a także książek (słowa klucze: Note-taking for Consecutive Interpreting). Oprócz teorii liczy się jednak wypracowanie indywidualnego stylu, w końcu notatki mają pomóc nam odczytywać szybko i bezbłędnie własne myśli.

Jeszcze przed samym tłumaczeniem możecie sprawdzić czy znacie słownictwo specjalistyczne występujące w nagraniu. Jeśli nie, dobrze jest najpierw przetłumaczyć je na język docelowy, aby ułatwić sobie pracę. Glosariusz znajdziecie pod każdym z nagrań.

IMG_20190519_140152

Turecki, serbsko-chorwacki, a może francuski? Nie ma problemu. Na stronie dostępne są wszystkie języki urzędowe Uni Europejskiej oraz niektórych krajów kandydujacych, a także arabski, rosyjski i chiński.

Powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s