Najlepsze radio do nauki niemieckiego – Deutschlandfunk Nova

Niemiecki otwiera drzwi do lepszych perspektyw zawodowych w wielu branżach. Jednak niezależnie od drogi, którą podążasz, każdy adept niemieckiego, aby nie wyjść z wprawy, powinien fundować sobie codzienną porcję niemieckiego – np. w formie radia. Dzisiaj zaprezentuję wam przegląd audycji oferowanych przez moim zdaniem najbardziej atrakcyjny i przystępny z programów niemieckiego radia – Deutschlandfunk Nova, znane wcześniej jako DRadio Wissen.

Deutschlandfunk Nova jest adresowany przede wszystkim do młodych. Do wyboru mamy cały wachlarz podcastów. Ze względu na tempo i szeroki zakres tematyczny przeznaczony dla użytkowników od poziomu B2 wzwyż. Spójrzmy zatem jakie podcasty są w ofercie.

nova

Update

Jak sama nazwa wskazuje chodzi o „update” naszej wiedzy o świecie. Poruszane są tu tematy z pierwszych stron gazet – polityczne, społeczne i naukowe – zawsze uzupełnione dodatkową porcją wiedzy (niem. Hintergrundwissen) , która pozwala lepiej zrozumieć toczące się w świecie zjawiska. Czas trwania – około 30 minut.

Einhundert

Serwuje nam zawsze kilka niekiedy wzruszających, a niekiedy doprowadzających do śmiechu ludzkich historii, które zawsze łączy jakiś wspólny mianownik (np. „rasizm”, „ludzie i zwierzęta” czy „miłość do rodzeństwa”). Czas trwania około 1 godziny.

Eine Stunde History

Wybrane zagadnienia historii powszechnej. Jak minione zdarzenia oddziałują na teraźniejszość dowiecie się podczas luźnej rozmowy redaktora z historykiem.

Eine Stunde Liebe

O seksie, erotyce i związkach zawsze z dużą dawką fachowej wiedzy. Psychologowie, seksuolodzy i biolodzy objaśniają szeroki zakres tematów od pierwszej miesiączki, po związki partnerskie, aż po uzależnienie od pornografii.

Hörsaal

O nauce i jej oddziaływaniach na społeczeństwo. Dyskusje od tematów stricte naukowych (m.in o odpadach atomowych lub badaniach mózgu) aż po dziedziny humanistyczne – psychologię i socjologię traktujące np. o ważnych przemianach społecznych ostatnich dziesięcioleci – w Niemczech i nie tylko.

Weltempfänger

„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę” powiedział św. Augustyn. Ale jeśli nie masz możliwości podróżować, zawsze możesz posłuchać relacji innych. W Weltempfänger podróżnicy wszelkiej maści dzielą opowiadają o swoich przygodach z podróży małych i wielkich.

Eine Stunde Talk

Po prostu rozmowy na różne tematy. Moderatorzy zapewniają, że zaproszeni goście naprawdę mają coś do powiedzenia, a moderator jest nadzwyczaj dobrym słuchaczem. Osobiste historie podróżników, artystów, menadżerów, polityków, aktywistów itd.

Eine Stunde Film

Temat mówi sam za siebie. Godzinny spektakl o ale nie tylko o filmach, także o serialach, programach rozrywkowych, a nawet życiu gwiazd, niczym z serwisu „pudelek”, no może w bardziej merytorycznej formie.

Das Perfekte Buch für den Moment

Każda książka opowiada jakąś historię, a każda historia może być cenną lekcją akurat w danym momencie naszego życia. W podcaście tym znajdziemy zajawki książek, krótkie fragmenty czytane przez prowadzącą program. Są to z reguły nowości na rynku wydawniczym.

Chętnie poznam wasze opinie o tym radiu. Zetknęliście się z nim wcześniej? A może pod wpływem tego posta zaczęliście słuchać Deutschlandfunk Nova. Podzielcie się swoją opinią i nie zapomnijcie zaobserwować bloga, aby nie przegapić nowych wpisów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s