Masowe otwarte kursy online (MOOC) czyli studia i doskonalenie zawodowe w języku obcym

Witajcie po dłuższej przerwie! Dzisiaj przedstawię wam kilka stron, które możecie wykorzystać do doskonalenia zawodowego przy jednoczesnej nauce języka. Wiele publikacji naukowych lub czasopism fachowych jest dostępna jedynie w wybranym języku obcym, a zatem im lepiej opanujemy zawodowy angielski, niemiecki czy francuski, tym więcej wyciągniemy z lektur lub prelekcji dostępnych online. Bycie na bieżąco jeśli chodzi o nowinki w branży IT, medycyny, architektury, prawa czy edukacji, jest nie tylko dobrym argumentem na rzecz awansu lub podwyżki, ale w dzisiejszej dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości często warunkiem rzetelnego wykonywania zawodu.

FutureLearn

Future Learn

FutureLearn to strona, która zrzeszała początkowo dwanaście uniwersytetów z Wielkiej Brytanii. Obecnie współpracuje z około 175 partnerskimi organizacjami z całego świata. Osobiście korzystałem z kursów dotyczących kompetencji interpersonalnych oraz kulturowych. Wybór jest przeogromny. Strona oferuje zarówno kursy, które możemy realizować we własnym tempie tzw. Self-Paced Online Course (SPOC), jak i kursy z określonym harmonogramem zajęć.

Coursera

Coursera2

Założona przez profesorów amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda. Oprócz kursów oferuje również studia online, które kończą się uzyskaniem nie tylko certyfikatów, ale również stopni naukowych.

Coursera współpracuje z 207 organizacjami z 51 krajów oferując 4188 kursów.

EdX

edx

Strona zrodzona ze współpracy Uniwersytetu Harvarda z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Ze strony korzystało w 2018 roku blisko 18 milionów studentów. Od 2020 roku strona oferuje również tzw. programy Mini-Bachelors z możliwością uzyskania dyplomu licencjata przez internet.

Class Central

class central

Jest to wyszukiwarka online kursów, które są oferowane przez inne strony MOOC. Coś jak trivago w branży turystycznej.

Plural Sight

Plural Sight

Na koniec strona PluralSight specjalizująca się w kursach z dziedziny IT. W przeciwieństwie do pozostałych stron, dostęp do kursów jest płatny. Dlaczego zatem ją tu umieściłem? W kwietniu 2020 roku z racji trwającej pandemii twórcy strony udostępnili wszystkie kursy do nieodpłatnego korzystania. Akcja trwa do końca kwietnia.

Podsumowanie

Reasumując w dobie globalnej pandemii podobne strony będą zyskiwać na popularności. Być może już niedługo studiowanie oraz zdobywanie dyplomów uczelni wyższych przez internet stanie się powszechną praktyką. Już dziś firmy z tej branży zarabiają miliony dolarów udostępniając masowej publiczności certyfikowane kursy.

Pozostaje mi życzyć udanego surfowania oraz owocnej nauki online!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s